Scholarships

2016

 

Terry Nichols - New York Mills H.S. - Section 3
 Madison Sullivan Southwestern H.S. - Sect 6
 Erin Langworthy - Warrensburg C.S. - Sect 2

2015

Dominick Russo - Middletown H.S. - Section 9
Riley Luckie - Ogdensburg F.A. - Section 10

2014

 

Derrick Sekuterski - Depew H.S. - Section 6
Robert Taurino - Roscoe H.S. - Section 9
Alexandra Sullivan - Southwestern H.S. - Section 6
Alexis Weidner - Heuvelton C.S. - Section 10

2013

Shannon Tooley, OFA, Section 10

Cam Girard, Glens Falls, Section 2

Christina Graziadei, Oriskany, Section 3

Zane Ramsdall, SLC, Section 10

2012

Meg Stucko, Elba Central School, Section 5

Zach D'Alessandro, Sackets Harbor, Section 3

Katelyn Winkler, Dolgeville Central School, Section 3

2011

Lindsay Drummond, OFA, Section 10

Rashawn Powell, Johnson City, Section 4

Kevin O'Connell, Wm. South, Section 6

Noland Fletcher, Lisbon, Section 10

2010

Sarah Reardon, Dolgeville, Section 3

Grif Stak-Ennis, Hammond, Section 10

Molly Schauber, School of the Holy Child, AIS

2009

Rebecca Monteith, Tuxedo High School, Section 9

Anne Marie LaFave, Immaculate Heart, Section 3

Bridget Allan, Warwick Valley BS, Section 9

Adam LaQuier, Canton BS, Section 10

2008

Steve Karnyski, Depew High School, Section 6

Divine Sebuharara, Vestal, Section 4

Terry Parham, Indian River High School, Section 3

Sara Lafave, Ogdensburg Free Academy, Section 10

Nick D'Alessandro, Sackets Harbor High School, Section 3

Joshua Douglas, Ausable Valley High School, Section 7

2007

Colette Lelchuk, Great Neck High School, Section 8

Jessica Ille, Immaculate Heart Catholic, Section 3

Marci Jonathan, Elba Central School, Section 5

Jerrid Ayen, Heuvelton Central School, Section 10

Matt Brennan, Maryvale High School, Section 6

Mike Baker, Ogdensburg Free Academy

2006

Thomas Coleman, Indian River High School, Section 3

Garrett Kensy, Maryvale High School, Section 6

Matthew Begeal, Wells Central School, Section 7

Nicholas Woitach, Vestal Central School, Section 4

Katie Villmann, Monroe Woodbury High School, Section 9

EJ Dreyer, Archbishop Molloys High School, CHSAA

Megan Methvan, Corning Painted Post East High School, SEction 4

Meghan Murphy, Millbrook High School, Section 1

2005

Shannon Colligan, Elwood/John Glenn, Section 11

Steven Rentz, Corinth, Section 3

Erica Sovak, Tuxedo High School, Section 9

Mike St. Croix, Immaculate Heart, Section 3

Marcia Coakley, Beekmantown, Section 7

Chris Barrett, Williamsville South, Section 6

Mary Coakley, Beekmantown, Section 7

Steve Madej, Burnt Hills, Section 2

Rosaly Gold-Onwude, Archbishop Molly, CHSAA

2004

Katy Gentile, Fowler, Section 3

Jeff Juron, Burnt Hills, Section 2

Sarah Kuehl, Archbishop Molloy, CHSAA

Casey Bill, Heuvelton, Section 10

Molly Scholla, Olean, Section 6

Chris Wells, Corwall, Section 9

2003

Emily Acott, Waterville, Section 3

Cory Biloe, Northern Adirondack, Section 7

Jennifer Razczek, Immaculate Heart, Section 3

Adam Porter, Ticonderoga, Section 7

2002

Erin Harper, Kings Park, Section 11

Chris Donahue, Olean, Section 6

Meredit Woitach, Vestal, Section 4

Robert Trasolini, New Hyde Park, Section 8

2001

Monica St. Croix, IHC, Section 3

Brad Maddock, Lyons, Section 5

Ryan Patendaude, Watertown, Section 3

2000

Samantha Bedford, Windsor, Section 4

Mike Gregorek, Cornwall, Section 9

1999

Laura Hadwin, Vestal, Section 4

Lee Roes, Lowville Academy, Section 3

1998

Vanessa Vieux, Vestal, Section 4

Brenden Gotham, Colt Pier, Section 10

1997

Bess Greenberg, Vestal, Section 4

Nick Fortunatus, Westmoreland, Section 3

1996

Katherine Coleman, Vestal, Section 4

Brett Farrow, Westmoreland, Section 3

1995

Kristin Hook, Cairo Dur., Section 2

Nick Childs, Greece Arcadia, Section 5

1994

Kelly Francis, Massena, Section 10

Kerry Gotham, Colt Pier, Section 10

1993

Heather Randolph, Moravia, Section 4

Richard Moore, North Adirondack, Section 7

1992

Stacy Danito, Vestal, Section 4

Ed Curry, Oceanside, Section 8

1991

Heather Murray, Massena, Section 10

Chris Bergersen, General MacArthur, Section 8

1990

Amy Leonard, Gouverneur, Section 10

Steve Evans, Rome FA, Section 3

Please reload

Screen Shot 2018-07-27 at 4.15.58 PM.png

Basketball Coaches Association of New York